From Prague to New Jersey

15. 11. 2016

WHO RUN THE WORLD...GIRLS!

PicMonkey Collage-4

Dnes pro vás máme další z řady inspiračních článků, protože inspiraci hledáme ve všem a neustále a nikdy jí není dost. Navíc aktuální mrazivé počasí nás k tomu přímo nabádá. Proto se opravdu rády o víkendu zahrabeme pod deku a brouzdáme po internetu, prohlížíme fotky, pročítáme oblíbené blogy a jednoduše si to užíváme.
Tentokrát jsme se zaměřily na aktuální trend bláznivě barevných, vyšívaných, "baletkovských" či retro bot, ať už se jedná o lodičky, kotníčkové boty se zajímavými podpatky anebo kozačky.

Pravda, někdy je to opravdu příliš a i my (haha) si některé boty dokážeme představit jen na přehlídkách, ale některé nám učarovaly na první pohled a po několika sezónách, kdy trendy diktovaly držet se při výběru barvy bot spíše při zemi, je toto příjemná změna, která by ty šedé zimní ulice mohla přeci jen trochu rozsvítit.

Jasně, asi né každý na to bude mít odvahu, ale na druhou stranu, proč se trochu neodvázat, hm? :-)

Jak jste na tom vy a tento trend? Jste jeho přívrženci anebo se vám tímto návrháři do noty příliš netrefili?

Today is another from our inso series as there's never enough of inspiration and we look for it everywhere all the time. And with the cold weather it's even easier. So we really like to stay in bed on the weekends and surf on the internet, looking at the pictures, read favorite blogs and simply enjoy.
This time we have focused on one of the actual trends of colorful, embroidered, ballet inspired lace ups or retro style shoes either it's pumps, ankle boots with colored heels or high boots.

Well it's true that sometimes it's maybe too much even for us (lol) and we can only imagine those on the catwalks but some of them are simply perfect and fell in love with them at the first sight and after couple seasons of not much creativity with shoe colors this is very cool and it could finally light up  these grey winter streets.

Of course not everyone will have the courage to go for it but on the other hand, why not, huh? :-)

What do you think about this trend? Are you in or it's nothing for you?

PicMonkey Collage-2

PicMonkey Collage-3

Každopádně pokud si nevíte rady, jak takové boty kombinovat a s čím je nosit, tak se můžete inspirovat třeba v galerii níže...

A věřte nám, že v takových botách vás na ulici rozhodně nikdo nepřehlédne!

Vaše BBP

And if you're not sure how to combine such boots you can have a look at our little gallery, maybe you will find the right one exactly for you...

And believe us that in such boots you gonna be unmistakable!

Yours BBP

PicMonkey Collage-5
PicMonkey Collage-8

PicMonkey Collage-6

PicMonkey Collage-7

Pics: Pinterest
SHARE:

Žádné komentáře

Okomentovat

Blogger Template by pipdig