From Prague to New Jersey

19. 3. 2021

5 TIPŮ PRO LEPŠÍ SPÁNEK || SLEEP TIME

Dnešní den je mezinárodním dnem zdravého spánku. Lepší a kvalitní spánek je základem úspěchu téměř všeho. Ať už potřebujete být na druhý den produktivnější v zaměstnání nebo se snažíte zhubnout, být méně ve stresu a mít lepší náladu, zlepšit kvalitu vaší pleti a celkově života. Tak snadno to zní, ale o to hůře se to dělá. V dnešní, tolik uspěchané, době se čím dál častěji stává, že spánek odsouváme na druhou kolej a přikládáme mu stále menší pozornost. Přitom stačí pár maličkostí a věřte, že váš spánek bude hned zítra zase o něco kvalitnější.

Tmu, prosím

Nemáme to občas jinak, ale snažíme se tomuto zlozvyku také vyvarovat. Řeč je o používání telefonů před spaním a půlnočním scrollování na sociálních sítích. Používání telefonů, tabletů nebo notebooků je jedním z největších viníků zhoršeného spánku. Tma vede k uvolňování melatoninu. Hormonu, který nám pomáhá krásně usnout. Ale modré světlo třeba z našich telefonů produkci tohoto hormonu potlačuje. Takže to, že držíme telefon v ruce tak hodinu či dvě před spaním, dokáže v našem těle napáchat celkem pěkný zmatek. Pokud nejste schopni tuhle hodinku dodržet a minimalizovat vystavení se modrému světlu, zkuste zvážit investici do brýlí blokujících modré světlo.

Koupel nebo sprcha

Ráno tělo nakopne a večer mu dopřeje tolik potřebný relax. Zkuste si ji jen naplánovat minimálně o hodinku dříve, než se budete chystat do postele. Teplá sprcha totiž zvýši teplotu vaší pokožky, která následně klesá vlivem prostředí a činností, které vykonáváme. Pokles tělesné teploty a přesun do chladnější místnosti navodí pocit spánku.

To samé platí i pro odlíčení a péči o pleť. Pokud je to jen možné, zkuste se odlíčit co nejdříve před tím, než půjdete spát. Nejen že dáte všem těm přípravkům dostatek času, aby mohly splnit svůj účel, ale hlavně si je všechny "neobtisknete" do polštáře.

Náš tip: zkuste po koupeli uvolnit celé tělo masážítkem s levandulí, heřmánkovou vodou a marulovým olejem od značky Lush. Uvolníte tak každý sval a navíc neskutečně rozmazlíte svou pokožku. 


Sklenička prosecca

Sice se nám s alkoholem v krvi nejspíše povede rychleji usnout, za to kvalita spánku bude mnohem více narušena a častěji se budeme probouzet. Druhý den tak rozhodně budeme všechno, jen ne odpočatí. Pokud i přesto máte chuť na skleničku, zkuste to alespoň tři hodiny před tím, než si půjdete lehnout. Tak minimalizujete narušení spánku.

Plány

U nás většinou platí nedělní to do list na další týden, ale určitě je skvělé si každý den večer sepsat a připomenout úkoly na následující den. Vypíchněte jen několik důležitých věcí, které musíte zařídit a zbytečně se nestresujte seznamem plným nadlidských úkolů. Tím, že si vše sepíšete, uvidíte, co vás čeká a ono na papíře vždy vše vypadá, že to lehce zvládneme.

Můj rituál

Věříme, že každý má ten svůj vlastní večerní rituál. Pokud ne, zkuste si nějaký takový vytvořit. Poslouží vám k tomu, abyste své tělo a mysl připravili na spánek. Může to být šálek heřmánkového čaje, oblíbená pleťová maska, dlouhá koupel nebo pár stran nové knihy. 

Náš tip: pro umocnění a navození toho správného času na spánek zkuste použít mlhu na polštář. Třeba s vůní levandule. Pomůže vám uvolnit se po náročném dni.
SHARE:

Žádné komentáře

Okomentovat

Blogger Template by pipdig